TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLARI

6.3.2018 tarihinde yayınlandı.

TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLARI

Elektronik her türlü kart tamirine başlamak için olmaz ise olmaz,  başlangıç seviyesi cihazlar ve ekipmanları önerilerimiz aşağıda verilmiştir. Yeterli teknik özellikleri, kaliteli ve hesaplı olmaları en önemli seçim kriterlerimiz olmuştur.
Sadece EFL VI Tester-TFT cihazının yanına bir havya seti konularak elektronik kart tamirine başlayabilirsiniz. Zamanla ve ihtiyaca göre diğer cihazları da temin edip elektronik atölye ortamını güçlendirebilirsiniz.
Bu cihazlar ile her türlü elektronik kart tamiri yapılabilir. Cihaz ve ekipman sayısı onarılan cihazların cinsine ve niteliğine göre değişiklik gösterip arttırılabilir. Örneğin medikal hasta başı monitör onarımı yapılan bir biyomedikal elektronik atölye ise, EKG sinyali simülatörü de gerekir. Aksi halde monitör EKG deneme testi yetersiz olacaktır. Güç elektroniği ile ilgili çalışmalar yapılıyor ise, fonksiyonel deneme testleri için varyak ve çeşitli yükler (adi lambalar vs.) de olmalıdır. Varyak çıkışı ayarlanabilir transformatördür. Yüksek değerlerde örneğin 600 V. gibi DC gerilim gerekli ise, Varyak çıkışına güç köprü diyodu ve bir kutuplu kondansatör irtibatlanarak kolayca istenilen bu değerler elde edilebilir.  
Aşağıda önerilen cihazların ve ekipmanların kullanımları ve test metotları, ‘Elektronikte Arıza Bulma ve Giderme Teknikleri 1 ve 2’ kitaplarımızda detaylı ve uygulamalı şekilde anlatılmıştır. Bu cihaz ve ekipmanların temin edilebileceği yerler ve firma isimleri verilmiştir. Birden fazla firmadan teklifler alıp, muadil ürünler için de değerlendirmeler yapmanızı öneririz.

1. Empedans test cihazı; milli üretim olan EFL VI Tester-TFT cihazı ile empedans testleri başarılı şekilde yapılabilmektedir. Resim 1 ‘de görülmektedir. ARM mimarili mikrodenetleyicisi ile VI eğrileri renkli TFT ekranda proplar dokunulduğunda gecikme olmadan hızlı oluşmaktadır. Kolay taşınabilir ve ebatları uygun ölçülerdedir. Test kademelerinin akım ve gerilim değerleri, en iyi malzeme arızalarını tespit edebilecek değerlerde tasarlanmıştır. Ayrıca yurtdışı muadillerine göre hesaplıdır. Elektronik kartlarda %95 seviyelerinde arızalı elektronik malzemeyi belirleyebilir. www.reelektronik.com firmasından temin edilebilir.       
 

TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR  2. Havya seti; lehimleme seti olarak yüksek frekanslı havya seti tercihimizdir. Birinci kitabımızın son bölümünde detaylı anlatılmaktadır. Soğuk lehim yapmaması, özellikle SMT malzemeleri kolayca lehimleme ve sökmesi, SMT malzemelere zarar vermemesi açısından üstünlükleri olan havya setidir. Bir çok satıcısı bulunmaktadır. Yüksek frekanslı havya seti (high frequency), smart heat, curie heat, gibi isimleri de bulunmaktadır. DIP malzemelerden lehimleri emmek için vakum havya ve SMD çok bacaklı malzemeleri sökmek için sıcak hava üfleme seti kullanılabilir. Resim 3. ‘ de vakum havya ve sıcak havya seti görülmektedir. Birçok elektronik malzeme satan firmadan temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR

3- Genel programlayıcı (Universal Programmer); Superpro610P programlayıcı tercihimiz oldu. Resim 4. ‘de görülmektedir. Desteklediği kütüphanesi, gerilim değerleri, lojik entegre (TTL, CMOS) fonksiyonel test yapabilmesi, devre içi oku-yaz (ISP-ICSP) özelliği olması, devre dışı test adaptörü ayırt etmeden piyasadaki diğer hesaplı olan adaptörlerle kullanılması, diğer cihazlara göre hesaplı olması gibi etkenler seçimimizin bu cihaz olmasını sağladı. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR

4. Multimetre; Tercihimizi Fluke-115 olarak belirledik. Resim 5. ‘de görülmektedir. Fluke markanın diğer modellerine göre hesaplıdır. Elektronik teknik servis için yeterli donanımı olması tercih sebebimiz olmuştur. www.netes.com.tr firmasından temin edilebilir.
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR5. LCR Metre; bobin, kondansatör ve direnç testlerini yapmak, ayrıca Vcc-GND arası kısa devre arızasında, kısa devre olan elektronik malzemeyi belirlemek için gerekli cihazlardandır. Resim 6 ’da tercihimiz olan LCR-9184 cihazı görülmektedir. Diğer modellere göre hesaplı ve kalitelidir. www.netes.com.tr firmasından temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR


6. Ayarlı Güç Kaynağı; gerilim vererek test edilecek malzemelerde (röle, regülatör IC, kontaktör vs. gibi) ve elektronik kartları denemek için gereken besleme gerilimlerini vermede gereklidir. 0-30 VDC. ayarlı, akım ve kısa devre korumalı cihazdır. Resim 7. ’de görülmektedir. Akımın sınırlandırılması da testlerde önemlidir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR7. Analog Discovery2; 7 adet test cihazını içeren all-in-one test sistemidir. Fiyat, kalite ve fonksiyonları açısından üstün özelliklere sahiptir. Kart tamirinde TP Test için tercih edilecek en iyi ürünlerdendir. Kitabımızın 3. bölümünde TP testlerine yönelik detaylı anlatılmıştır. Resim 8. ’de görülmektedir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR

AD-2 cihazı içerisinde birden çok test cihazı bulunmaktadır. Bu cihazlar ve özellikleri kısaca aşağıdadır.
Osiloskop:  2-kanal (1MΩ, ±25V), differential, 14-bit, 100Msample/sec, 30MHz+ bandwidth.
Sinyal Jeneratörü: 2-kanal sinyal üreteci (±5V, 14-bit, 100Msample/sec, 20MHz + bandwidth.
Lojik Analizör: 16-kanal (3.3V CMOS, 100Msample/sec)
Dijital Patern Üreteci: 16-kanal dijital patern üreteci (3.3V CMOS, 100Msample/sec)
Dijital I/O:  16-kanal digital giriş ve çıkışlar. Çok maksatlı kullanılmaktadır.
Spektrum Analizör: Gerçek zamanlı ve canlı şekilde FFT veya CZT algoritma görüntüleme. Güç uygulama frekanları (güç analizörü) ve özel frekansları görüntüleme. (Noise Floor, SFDR, SNR, THD, etc.) Network Analizör, Dijital Bus Analizör (SPI, I²C, UART, Parallel).
Voltmetre: AC, DC, ±25V.
Programlanabilir güç kaynağı (2 adet):  Cihaz içerisinde + ve – çıkışlı iki adet simetrik güç kaynağı bulunmaktadır. 0…+5V ve 0…-5V değerleri arasında 1 mV. adım hassasiyeti ile gerilim değeri ayarlanabilmektedir. Maksimum kullanılabilir akım ve güç çıkışı AD-2 'ye güç verme çeşidine bağlıdır. USB üzerinden güç alındığında her güç kaynağı için maksimum 250mW veya toplamda 500mW güç verebilir. +5V. bir harici güç kaynağı kullanıldığı zaman, 700mA maksimum veya her güç kaynağı için 2.1W maksimum güç verebilir.
Bu cihazların hepsini ayrı ayrı satın alıp çok fazla paralar ödemektense, bu ürünü tercih etmek akılcı yaklaşımdır. Hatta öğrenci ve akademisyenlere yarı fiyatına verilmesi daha cazip kılmaktadır AD2 cihazını. Teknik servis ortamlarında kullanılmasının yanında her akademisyen ve öğrencinin evinde de kolaylıkla uygulamalar yapabileceği üründür.

8. Elektronikçi alet çantası; lehim teli, lehim emici tel, yan keski, karga burnu, PLC kılıf malzeme sökücü (PLC extractor), pense, elektronikçi tornavida seti, alyan seti, kontrol kalemi, izole bandı, kablo bağları, maket bıçağı, bükülebilir kablolu fener, mercek, elektronikçi lokma takımı vs. gibi malzemeler olmalıdır. Resim 9. ’da bir alet çantası ve içeriği görülmektedir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR


9. Antistatik çalışma seti; antistatik çalışma setinin olmaz ise olmazları, masa örtüsü ve bileklik setidir. Resim 10. ‘da masa örtüsü ve bileklik seti görülmektedir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR10. Işıklı mercekli masa lambası; teknik servis çalışmasına uygun, LED aydınlatmalı ve masaya irtibatlı değişik pozisyonlara ayarlanabilir yapıdadır. Resim 11. ‘de teknik servis lambası görülmektedir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR  

11. Usb mikroskop seti; çok küçük smd malzemeler ile çalışmak ve gözle kontroller için gereklidir. USB porttan bilgisayara bağlanarak kolayca kullanılabilmektedir. Resim 12. ‘de usb mikroskop görülmektedir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLAR

12. Lehim dumanı emici; lehim dumanının solunmaması için kullanılan pratik ve iş sağlığımız açısından önemli bir cihazdır. Aspiratörü masa üstündeki lehim dumanını filtresinden geçirip, ağır partikülleri tutar. Kullanım yoğunluğuna göre bu filtreler belirli periyodlar ile temizlenir. Resim 13. ’de lehim dumanı emici görülmektedir. www.beti.com.tr veya www.elektrovadi.com firmasından temin edilebilir.
 
TAVSİYE EDİLEN TEST CİHAZLARI VE EKİPMANLARYukarıdaki cihaz ve ekipmanların yanında; teknik servis bilgisayarı (taşınabilir olmalıdır), teknik servis masa ve sandalyeleri, malzeme dolapları ve raflı dolaplar, çeşitli kırtasiye malzemeleri, çeşitli elektronik malzemeler ve malzeme kutuları, çeşitli kimyasallar, temizlik için kullanılan küçük hava kompresörü veya hava üfleme cihazı, kimyasal temizlikte kullanılacak maske gibi bazı ekipmanlar da kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bir fabrika onarım atölyesi ise, elektronik atölye yanında yardımcı mekanik atölye de bulunmalıdır. Mekanikçi teknik personel ile gerektiğinde ekip çalışması yapılmalıdır. Birinci kitabımızda teknik servis yapısının anlatıldığı bölüme detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

Yazar;
Önder ŞİŞER
Elk-Elektronik Yük. Müh.
RE Elektronik Genel Müdürü